Szkoła Podstawowa im. Leona Hempla w Skorczycach

  • Kartka z kalendarza

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 939932
    • Do końca roku: 257 dni
    • Do wakacji: 64 dni

Rok szkolny w Skorczycach w telegraficznym skrócie

Rok szkolny w Skorczycach w telegraficznym skrócie

 

Ten rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Leona Hempla w Skorczycach był wyjątkowy. Pandemia nie pozwoliła nam na tradycyjną naukę w murach szkolnych. Mimo długich miesięcy zdalnego nauczania życie szkolne biegło według znanego nam rytmu. Nie mogliśmy zrealizować wszystkich zamierzonych celów tak, jak byśmy chcieli, ale nie oznacza to, że nie byliśmy aktywni i zapomnieliśmy o tym, co dla nas i naszego środowiska ważne.

 „Jeśli możesz coś zrobić lub marzysz, że mógłbyś to zrobić, zabierz się za to. Odwaga ma w sobie moc geniuszu.” (J. W. von Goethe)

Corocznie nasi uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach, w których zdobywają nagrody i wyróżnienia. W tym roku odnotowaliśmy:

- III miejsce Nikoli Listosz z klasy II w konkursie "Na Najładniejszą Ozdobę Wielkanocną", zorganizowanym przez Ośrodek Kultury w Urzędowie,

- wyróżnienie Macieja Wójtowicza z klasy V w konkursie plastycznym "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Pomagamy i Chronimy", zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Kraśniku i Starostwo Powiatowe w Kraśniku,

- nagrodę Amelii Kazuli z klasy III za udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”.

Szkoła również odniosła sukces: uzyskaliśmy tytuł laureata oraz nagrodę pieniężną w konkursie „Razem chronimy środowisko”, mającym na celu promocję zachowań proekologicznych i zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez WFOŚiGW oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Przystąpiliśmy również do ogólnopolskich i lokalnych akcji:

- „Razem na święta” - akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.

- „Szkoła do hymnu" - akcji MEN, polegającej na odśpiewaniu 10 listopada o godz. 11.11 „Mazurka Dąbrowskiego”.

- "Szkoła pamięta", zainicjowanej w ubiegłym roku przez MEN. Ze względu na pandemię w tym roku udało się tylko uporządkować grobowiec patrona naszej szkoły, ale do zadań zrealizowanych możemy też zaliczyć nasz udział w obchodach 77 rocznicy rozstrzelania mieszkańców Skorczyc przez hitlerowskiego okupanta.

- Sprzątanie Świata 2020”, przebiegającej pod hasłem „Plastik? Rezygnuję Redukuję Segreguję”, realizując zbiórkę nakrętek plastikowych, makulatury oraz zużytych baterii.

- projektu „Wspólnie działamy dla dobra małej ojczyzny” realizowanego przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej ARTOS. Głównym jego celem jest wzmocnienie aktywności i postaw obywatelskich uczniów i nauczycieli na rzecz pielęgnowania lokalnej tradycji małej ojczyzny na terenie województwa lubelskiego.

 

Nasi uczniowie aktywnie zaangażowali się również w obchody świąt i uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym, proekologicznym czy prozdrowotnym:

- Dzień Patrona - obecni w szkole uczniowie klas młodszych uczcili pamięć Leona Hempla, składając wiązanki pod tablicą pamiątkową i pod pomnikiem w Skorczycach.

- Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”, a zrealizowany w formie drobnych gestów dla naszej planety.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas którego można było przypomnieć sobie sylwetki osób podziemia antykomunistycznego.

- Powstanie w Getcie Warszawskim – rocznica, która miała zachować pamięć o okrucieństwie Holokaustu.

- majowe święta, w czasie których z radością można pokazać, że jesteśmy Polakami i Europejczykami.

- święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, przed którymi szczególnie najmłodsze dzieci wykonywały kolorowe ozdoby i redagowały życzenia dla najbliższych.

- święta okolicznościowe – Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Walentynki, Dzień Edukacji Narodowej, kiedy można było miłym gestem okazać sympatię drugiej osobie.

- Dzień Dziecka z Profilaktyką – w ramach projektu zorganizowany został piknik edukacyjno – rekreacyjny dla dzieci i młodzieży, którego hasłem przewodnim stała się promocja zdrowego, wolnego od uzależnień, stylu życia.

„Motywacja pochodzi z pracy nad rzeczami, na których nam zależy.” (S. Sandberg)

Uroczystym, choć w reżimie sanitarnym, zwieńczeniem całorocznej, wytrwałej pracy uczniów, było zakończenie roku szkolnego, podczas którego najbardziej wyróżniający się w nauce i zachowaniu uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i podziękowania. A byli to:

- w klasie I: Emil Ambrożkiewicz, Błażej Bartoszek , Kinga Wołoszyn;

- w klasie II: Partycja Sudół;

- w klasie III: Chrzanowski Szymon, Amelia Kazula, Damian Rataj;

- w klasie IV: Chrzanowska Emilia, Drozda Zuzanna, Rados Paulina;

- w klasie V: Kornakiewicz Nina, Nycz Alan, Wójtowicz Maciej;

- w klasie VI: Amelia Bylewska, Kamil Góra, Rafał Góra, Aleksandra Przywara, Natalia Stec, Kacper Wołoszyn;

- w klasie VII: Daniel Aleksandrowicz;

- w klasie VIII: Kancik Kornelia, Kornakiewicz Weronika.

Dla rodziców wyróżnionych uczniów czekały listy gratulacyjne od Pani Dyrektor i Grona Pedagogicznego.

 

Koniec roku szkolnego to nie tylko wesoła chwila – początek wakacji. Dla niektórych to koniec pewnego etapu, pożegnanie z tymi, z którymi spędziło się wiele lat. Coś się jednak kończy, by coś mogło trwać.

Mimo trudności i wyzwań, jakie nam przyniósł ten rok szkolny, wspaniale było poznawać się nawzajem, każdego dnia obserwować zachodzące w nas wszystkich zmiany, odkrywać talenty, zdobywać doświadczenie w różnych dziedzinach.

Swoistą klamrą stacjonarnego nauczania pandemia zamknęła 10 miesięcy wytrwałej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Pora zatem wylogować się ze szkoły i przejść w wakacyjny tryb offline.

 

Agnieszka Chojecka